суббота, 22 ноября 2014 г.

ღია გავეთილი მე-9 კლასში, პედაგოგებ ლელა ღვინიაშვილი, თეა ნაცვლიშვილი



ლელა ღვინიაშვილი
გაკვეთილის თემა: ვაჟა-ფშაველა   „ვერხვი
სწავლების  საფეხური:დაწყებითი, VI  კლასი 
გაკვეთილის  აქტუალობა: მოსწავლეები დაფიქრდებიან  ადამიანის არსის,  მადლის ქმნის აუცილებლობაზე;
წინარე ცოდნა:ვაჟა-ფშაველას ბიოგრაფია;  „შვლის ნუკრის ნააბობი“, ”ვერხვი”
გაკვეთილის მიზანი და ეროვნული სასწავლო გეგმით მისაღწევი შედეგები: 
 · მსჯელობისა და დასკვნების გამოტანის უნარის განვითარება;
· ჯგუფური მუშაობის უნარის განვითარება;
· გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას ამა თუ იმ ფაქტისადმი;
· საუბრობს ნათლად  და გარკვევით და პრეზენტაციისას გააზრებულად იყენებს არავერბალურ საშუალებებს;
· ასახელებს მისთვის აზრობრივი  და მხატვრული თვალსაზრისით მნიშვნელოვან ეპიზოდებს, გამონათქვამებს და ახდენს მათს ინტერფრეტაციa
· ინაწილებს პასუხისმგებლობას ჯგუფის სახელით გამოთქმულ მოსაზრებაზე;
· გამოაქვს დასკვანა მთლიანი ტექსის  გააზრების საფუძველზე;
· ავლებს პარალელს ლიტერატურულ ნაწარმოებებს შორის;
ამოიცნობს და განარჩევს ზედსართავ სახელებს, მათს ფუნქციას;
შეფასების საგანი და პროცედურები:
·     მსჯელობისა და დასკვნების გამოტანის უნარის შეფასება;
·     ჯგუფური მუშაობის უნარის შეფასება;
 განმავითარებელი (სიტყვიერად) და განმსაზღვრელი (შეფასების რუბრიკები) შეფასება
გაკვეთილის მსვლელობა:ორგანიზაციული მხარე-1წთ.   შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა--2წთ.
       აქტივობა 1   გონებრივი იერიში,   კითხვა- პასუხი               / 5წთ. / 
        როგორი ურთიერთობა არსებობს ადამიანსა და ბუნებას შორის?
       მიპასუხეთ, რა გაქვთ ნასწავლი, რომელშიც ადამიანისა და ბუნების ურთიერთობებია გამოხატული.
       რა იცით ვაჟას შესახებ?  სლ. 1
        მოცემული სურათის მიხედვით ვიმსჯელოთ, რა ვიცით მცენარე -ვერხვის შესახებ.   /სლ. 2/
აქტივობა 2.                              
ჯგუფებში მიზნობრივად  შერჩეული  დავალებების  შესრულება. /25წთ./
მოსწავლეებს ვაძლევ დავალებას და ვთხოვ ურთიერთსწავლების მეთოდით გამოკვეთონ თითოეულ თავში საკვანძო საკითხები, მოიძიონ მნიშვნელოვანი სიტყვები და საკვანძო წინადადებები.
მეოთხე ჯგუფმა იმუშაოს ტექსტის ენობრივ-გამომსახველობით მხარეზე.
მოსწავლეებს ვთხოვ იმუშაონ დაფასთან  და რეიტინგის მეთოდით მოახდინონ საკვანძო წინადადებების დალაგება. 
აქტივობა 3   /5წთ./
კითხვის დასმით ვახდენ პრობლემის ფორმულირებას. რა ვისწავლეთ?
რა გვასწავლა ვაჟა-ფშაველამ?
 მოსწავლეები არგუმენტებით და კონტრარგუმენტებით იმსჯელებენ პრობლემურ საკითხზე.
გაკვეთილის ბოლოს  ვთხოვ, წინასწარ შემუშავებული რუბრიკის მიხედვით შეაფასონ ჯგუფის წევრები  /3წთ. /     შეფასება   /2წთ./
დავალების მიცემა /2 წთ/
რესურსი:კომპიუტერი, პროექტორი, სახელმძღვანელო, ცარცი, დაფა, ფერადი ფურცლები.


გაკვეთილის თემა”ენა-სიმდიდრეა” (ო`ჰენრი, ”სიყვარულის მსახურებაა”)
სწავლების საფეხური/პედაგოგისაბაზო საფეხური, 8 კლასი/ლელა ღვინიაშვილი,
 ნანული რაზმიაშვილი
მოსწავლეთა პროფილი 
21 მოსწავლე/კლასში არ არიან განსაკუთრებული
 მიდგომის მოსწავლეები
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
მოსწავლეები დაფიქრდებიან და იმსჯელებენ ენების
 ცოდნის აუცილებლობაზე

გაკვეთილის მიზნები/შედეგები
მსჯელობის უნარის განვითარება, კითხვის სტრატეგიების დაუფლება.
ქართ. VIII. 1. მოსწავლეს შეუძლია კონკრეტულ საკითხებზე
 მსჯელობის მოსმენა და საკუთარი თვალსაზრისის წარმოდგენა 
აუდიტორიის წინაშე.
·         მსჯელობიდან გამოაქვს ადეკვატური დასკვნა;
·         მსჯელობს სათანადო არგუმენტაციის მოხმობით და თანამიმდევრულად
 ავითარებს თავის მოსაზრებას; 
ქართ. VIII. 7. მოსწავლეს შეუძლია ნაწარმოების მნიშვნელოვანი ასპექტების 
გაანალიზება.
·         მიმოიხილავს ნაწარმოებში აღწერილ ადგილს, დროს, ახასიათებს 
სოციალურ-კულტურულ გარემოს;
·         აკავშირებს ამ ფაქტორებს ნაწარმოების შინაარსთან;

ქართ. VIII. 8. მოსწავლეს შეუძლია მხატვრული ხერხებისა და ენობრივი
 მახასიათებლების ცოდნის გამოყენება ტექსტების გასაანალიზებლად.

·         შეაფასებს მხატვრულ სახეებს და გაიაზრებს მათს როლს ნაწარმოების
 შესაძლო ინტერპრეტაციაში;
უცხ.VIII.9მოსწავლე მონაწილეობს ინტერაქციაში.
  •     უცხოურ ენაზე გადმოსცემს სათქმელს სასწავლო პროცესში
  •  წარმოქმნილ პრობლემებთნ დაკავშირებით.
     აფასებს მოვლენებს, ფაქტებს.                         
       უცხ.VIII.9. მოსწავლე იგებს ფაქტობრივი ინფორმაციის შემცველ შემცნებით 
ტექსტს.
  •       ამოიცნობს ფაქტობრივ ინფორმაციას
წინასწარი ცოდნამოსწავლემ იცის ენის მნიშვნელობის არსი თითოეული ქვეყნისათვის,
 მოქალაქისათვის
შეფასების საგანი, პროცედურებიმსჯელობის უნარის შეფასება (განმავითრებელი და განმსაზღვრელი)
სასწავლო მასალა,ტექნიკური რესურსებისახელმძღვანელო, ქართული ენა და ლიტერატურა, ინგლისური ენა, 
8 კლასი. დაფა, ცარცი. კომპიუტერი, პროექტორი, ინტერნეტი
გაკვეთილის მსვლელეობა/საკლასო მენეჯმენტი
სორგანიზაციო საკითხები - 2 წთ
აქტივობა 1.  - გონებრივი იერიში.5 წთ
(ინგლისური ენის მასწავლებელი) კითხვა-პასუხის აშუალებით ავსებ სქემას:
 ”ვიციმინდა ვიცოდევისწავლე”.
აქტივობა 2.    8 წთ.
ინგლისური და ქართული ენის საერთო და განმასხვავებელი ნიშნების შესახებ 
ვსვამ კითხვებს და ვაფიქსირებ პასუხებს დიაგრამაზე. ბოლოს ვთხოვ გამოთქვან 
თავისი აზრი, რა არის  ინგლისურის და პატარა ქვეყნის ენების მომავალი.
აქტივობა3.  4 წთ
მოსწავლეებს მოძიებული აქვთ  მასალა ინგლისურ ენაზე 'ჰენრის შესახებ.
 (ქართული ენის მასწავლებელი) თხოვს მოსწავლეებს წარმოადგინონ 'ჰენრის 
ბიოგრაფიამისი ცხოვრების საინტერესო ეპიზოდები  ინგლისურ ენაზე.
აქტივობა 4მეთოდი-ორიენტირებული კითხვა. /20 წთ/
მოსწავლეებს ვთხოვ კითხვა-პასუხის საშუალებით ლოგიკურად დააკავშირონ
 ტექსტი მის ავტორთანდაფაზე ვუწერ რამოდენიმე სიტყვას და ვთხოვ 
ივარაუდონ და შეადგინონ წინადადებებირომელიც კავშირში იქნება წაუკითხავ
 ტექსტთან.
 მოსწავლეებს ვთხოვ  წაიკითხონ ჩემ მიერ სამ ნაწილად დაყოფილი ტექსტის
 პირველი მონაკვეთი და გამოთქვან ვარაუდითუ როგორი იქნება გაგრძელება. და ა.შ. დაფაზე წინასწარ მომზადებულ ვარაუდების სქემაში ვწერ პასუხებს.
აქტივობა 5. მინიდისკუსია. 4 წთ.
მოსწავლეებს ვთვაზობ მეთოდს ”სიტყვათა ჯაჭვი”, მოსწავლეები წარმოთქმული
 სიტყვების მიხედვით ადგენენ საკვანძო წინადადებას ინგლისურ და  ქართულ ენებზე.
შეფასება 6. განმსაზღვრელიგანმავითარებელი

среда, 19 марта 2014 г.

კთედრის წევრები:
მანანა ბახტაძე












ლელა ღვინიაშვილი










იანა ედიშერაშვილი

ლამარა ფალელაშვილი

 ნაზიბროლა გოგუაძე

 ნანა ნიაური

 ვლადიმერ კვირკველია